Náš otec svätý Tychón Divotvorca, amatuntský biskup – 16. jún

Amatuntský biskup Tychón
Svätý Tychón sa narodil v meste Amatunt na ostrove Cyprus. Jeho rodičia vychovávali svojho syna v kresťanskej zbožnosti a učili ho čítať posvätné knihy. Hovorí sa, že dar konať zázraky sa u svätého objavil už v mladom veku.
Jeho otec bol majiteľom pekárne a vždy, keď nechal syna v obchode samého, svätý mladík rozdával zadarmo chlieb tým, ktorí ho potrebovali. Keď sa to dozvedel jeho otec, nahneval sa, ale syn mu povedal, že v Písme čítal, že keď človek dáva Bohu, dostane späť stonásobok. A preto presvedčil otca, aby išiel na miesto, kde bolo uskladnené obilie. Otec s údivom zistil, že sýpka, ktorá bola predtým prázdna, je teraz naplnená pšenicou až po okraj. Od tej chvíle otec nebránil synovi v rozdávaní chleba chudobným.
Raz istý záhradník priniesol z vinice vysušené odrezky viniča. Svätý Tychón ich zozbieral, zasadil do svojej záhrady a prosil Pána, aby tieto ratolesti zakorenili a prinášali ovocie pre zdravie ľudí. Pán tak urobil vďaka viere svätého mladíka. Ratolesti zakorenili a ich ovocie malo zvláštnu a veľmi príjemnú chuť. Používali sa počas života svätca a aj po jeho smrti na výrobu vína pre tajomstvo najsvätejšej Eucharistie. Po jeho smrti, na jeho výročný sviatok 16. júna, bol vinič obťažený nezrelým hroznom, ako je to prirodzene; ale keď sa začala božská liturgia, hrozno začalo tmavnúť a na jej konci už bolo úplne zrelé.
Zbožného mladíka preto prijali do kléru ako čteca. Neskôr ho Memnón, biskup z Amatuntu, vysvätil za diakona. Po smrti biskupa Memnóna bol svätý Tychón na základe všeobecnej dohody zvolený za biskupa mesta Amatunt. Vynikal čistotou života a horlivosťou za pravú vieru. V čase jeho pôsobenia boli na ostrove Cyprus ešte stále pohania a sv. Tychón sa s apoštolskou horlivosťou snažil obracať neverných na verných. A mal v tom veľký úspech. Svätý biskup bol štedrý, jeho dvere boli otvorené pre všetkých, vypočul a s láskou splnil prosbu každého človeka, ktorý k nemu prišiel. Nebál sa hrozieb ani mučenia, pevne a nebojácne vyznával svoju vieru pred pohanmi.
Po dlhej práci v Pánovej vinici sa presídlil do blaženej večnosti okolo roku 425. Meno tohto svätca sa v Rusku tešilo veľkej úcte a boli mu zasvätené viaceré chrámy.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com