Svätý prepodobný mučeník Domécius – 7. august
Mučeník Domécius
Meno dnešného svätca má grécky pôvod a znamená „ten, ktorý stavia“. Narodil sa v Perziiv v roku 318 ako pohan v dobe cisára Konštantína Veľkého. Po tom, čo ho katechizoval kresťan menom Abar a naučil ho Kristovej viere, zanechal bezbožnosť predkov a každú inú pripútanosť k svojim príbuzným.
Pravú vieru si tak zamiloval, že opustil všetko svetské i príbuzných, a vstúpil do jedného monastiera neďaleko mesta Nisibis. Tam sa nechal pokrstiť, prijal mníšstvo a horlivo sa podriadil všetkým námahám a askéze. Žil s bratstvom nejaký čas a vraví sa, že kláštor opustil, pretože na popud závistlivého a zlého démona ho mnísi začali nenávidieť, takže svätec bol nútený odtiaľ utiecť. Tak odišiel do ticha iného kláštora, kde napodobňoval život archimandritu Urbela, o ktorom sa hovorí, že 60 rokov nejedol nič varené, spal veľmi málo – a aj to postojačky opretý o palicu.
Starec Urbel ho dal vysvätiť na diakona a keď z neho chcel urobiť aj kňaza, Domécius utiekol na opustenú horu. Viedol tam prísny život a znášal letné horúčavy a zimné mrazy, a iné útrapy, ktoré prichádzajú so zmenami ročných období. Cez pôst, modlitbu, bdenie a rozjímanie o Bohu dosiahol takú dokonalosť, že uzdravoval chorých. Potom sa usídlil v jednej jaskyni, ktorú už pred ním vytvoril nejaký človek. Keď tam zostal dostatočne dlho, preukazoval tým, ktorí k nemu prichádzali, dobrodenia zázrakmi a uzdraveniami, ktoré robil v Pánovom mene. Aj neveriacich gréckych pohanov odvrátil od bludu modiel k viere v Krista.
Keď do Perzie prišiel cisár Julián Odpadlík a dozvedel sa o Doméciovi, prikázal svätca ukameňovať. Tí, čo ho išli ukameňovať ho našli, ako so svojimi učeníkmi spieva modlitbu tretej hodinky. Prudko ich zasypávajúc kameňmi, pochovali Kristovho atléta spolu s jeho učeníkmi, a tak títo traja dostali korunu víťazov. Bolo to v roku 363. Preto môžeme objaviť, že niektoré životopisy opisujú ich presídlenie do nebeského kráľovstva ako ukameňovanie, pričom iné životopisy uvádzajú zamurovanie kameňmi zaživa.
Samotný cisár zomrel toho istého roku počas ťaženia proti Peržanom. Jeho posledné slová boli adresované Kristovi: „Zvíťazil si nado mnou, Galilejčan!“
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru