Svätý Emilián Vyznávač, kyzický biskup – 8. august
Kyzický biskup Emilián
Obdobie ikonoklazmu (8. až 9. storočie) bolo pre Kristovu cirkev jedným z najťažších období, pretože bola spochybňovaná pravá viera a pravoverní boli prenasledovaní. Vďaka boju za obranu spasiteľnej viery Cirkvi sa objavili veľké postavy otcov a matiek, ktorí sa postavili proti mocnej cisárskej moci. Tá podporovala a násilím zavádzala herézu, podľa ktorej sa uctievanie ikon považovalo za modloslužbu. Obrancovia viery, ktorí horlili za Krista boli ľahostajní voči prenasledovaniu, mučeniu a smrti. Jednou z týchto postáv je aj svätý Emilián.
Jeho meno má latinský pôvod a znamená „Horlivý“. Od mladosti túžil po mníšskom živote a službe Kristovej cirkvi. Študoval na významných školách v Konštantínopole a získal hlboké vzdelanie. Keď dosiahol plnoletosť, stal sa mníchom v monastieri, ktorý v bosporskej úžine založil svätý Tarasius, konštantínopolský patriarcha a vyznávač. Tam vynikal svojou zbožnosťou, cnosťami a oddanosťou pravej viere i posvätným tradíciám. Všetci si ho veľmi vážili.
Keď v roku 787 zomrel biskup z Kyzika v Malej Ázii, Emiliána zvolili za jeho nástupcu. Voľbu prijal i napriek svojim námietkam, pretože podobne ako všetci veľkí otcovia, aj on cítili ťažké bremeno biskupského úradu. Jeho biskupská služba bola príkladná a vedená Božím Duchom. Horlivo pracoval na duchovnom pozdvihnutí svojho stáda a vykonával nesmiernu charitatívnu činnosť. Tisíce ľudí v núdzi našli v jeho prítomnosti lásku, podporu a teplo. Vyznačoval sa aj hlbokým poznaním a ďalšími pre biskupa typickými črtami. Vďaka tomu bol vo svojom biskupstve veľmi obľúbený.
I keď ikonoklastické spory utíchli po zvolaní Siedmeho všeobecného koncilu v roku 787, za necelých 30 rokov cisár Lev V. Arménsky obnovil ikonoboreckú politiku svojich predchodcov a vydal dekrét o odstránení svätých ikon z chrámov a o vyhnanstve tých, ktorí zastávajú ich uctievanie. Emilián bol spolu s ďalšími biskupmi predvolaný na cisársky dvor. Cisár naliehavo žiadal biskupov, aby prestali uctievať sväté ikony. Biskup Emilián bol prvý, kto cisára dôrazne napomenul slovami: „Ak je toto cirkevná otázka, ako sám hovoríš, nech sa vyšetrí v Cirkvi podľa zvyku. Od dávnych čias sa cirkevné otázky riešia v Cirkvi, a nie v kráľovských komnatách.“
Rovnako sa s odvahou postavil proti obrazoborcom a nebál sa nazvať ich bludármi. Nakoľko sa však nechcel podrobiť cisárskym dekrétom o vyhadzovaní ikon z chrámu, bol spolu s ďalšími pravovernými biskupmi poslaný do vyhnanstva. So slzami v očiach a bolesťou duše sa rozlúčil so svojím milovaným stádom a vydal sa na cestu do vyhnanstva. Prežil tu 5 rokov trpiac mnoho múk a ponížení kvôli Kristovi. Ako vyhnanec pokojne zosnul v roku 820 a presídlil sa medzi nebeských obyvateľov.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru
Zdroj: ekklisiaonline.gr