Svätý apoštol Matej; Svätá prepodobnomučenica Terézia Benedikta z Kríža (Edita Steinová) – 9. august
Apoštol Matej
Matej pochádzal z Betlehema, z Júdovho rodu. Rok jeho narodenia nie je známy. Jeho meno má hebrejský pôvod a značí: „dar od Boha“. V mladosti študoval Boží zákon pod vedením sv. Simeona Bohopríjemcu, ktorý ho poučil o cnostnom živote. Keď začal Kristus zvestovať Božie kráľovstvo, vtedy sa aj Matej pridal k tým, ktorí milovali Pána a s obľubou počúval jeho slová.
Matej najprv patril medzi 70-tich Kristových učeníkov, ale po zmŕtvychvstaní apoštoli lósom vybrali Mateja na Judášovo miesto za jedného z dvanástich apoštolov. Udalosť je opísaná v prvej kapitole Skutkov apoštolov. Matej tak naplnil apoštolské dielo a proroctvo o Judášovi, ktoré Svätý Duch predpovedal ústami kráľa Dávida: „A jeho miesto nech zaujme iný.“ Jeho voľba za apoštola bola potvrdená v deň Turíc, keď aj na ňom spočinul Svätý Duch ako aj na ostatných apoštoloch.
Krátko nato apoštoli hodili lós, aby zistili, kam im Pán určil ísť hlásať evanjelium. Matejovi padol žreb na Judeu, odkiaľ chodil do každej dediny a hlásal dobrú zvesť o Pánovi Ježišovi Židom aj pohanom. O ďalších miestach jeho pôsobenia chýbajú správy. Podľa mienky Nicefora kázal neskôr v Etiópii, kde pretrpel kvôli Kristovi veľké mučenia, vrátane toho, že ho vláčili po zemi, bili, zavesili na stĺp, železnou čepeľou mu rozrezali brucho a pálili ho ohňom. Všetky tieto muky Matej znášal mužne a s radosťou, a podľa niektorých práve tam bol umučený.
Tradícia nám tiež hovorí, že zvestoval Evanjelium aj po Macedónii, kde ho chceli oslepiť. Preto ho prinútili vypiť jed, ktorý pripravuje ľudí o zrak. Keď však vypil jed v Pánovom mene, neublížilo mu to a dokonca uzdravil 250 mužov, ktorí oslepli tým istým jedom, keď na nich vložil ruky a vzýval Kristovo meno. Potom ho zatkli, oslepili a uväznili za to, že odvracal ľudí od pohanstva. Vo väzení sa mu zjavil Pán vo veľkom svetle, uzdravil ho a vyslobodil z väzenia, a tak Matej pokračoval v krstení mnohých ľudí v tom kraji.
Nakoniec sa znova vrátil do Judey, kde hlásal evanjelium a robil mnohé znamenia a zázraky. Tu bol obvinený a predvedený pred súd veľkňaza Ananiáša, pred ktorým nebojácne svedčil o Ježišovi. Apoštol podal obšírny výklad starozákonných kníh, ktoré hovoria o Kristovi, a odvážne vyznal, že Ježiš Nazaretský, ktorého vydali na ukrižovanie, je Boží Syn. Toto vyznanie priviedlo Ananiáša do zúrivosti a nariadil Mateja ukameňovať. Bol to ten istý Ananiáš, ktorý predtým dal zabiť apoštola Jakuba.
Keď prišli na isté miesto, dvaja svedkovia mu položili ruky na hlavu, ako to vyžadoval zákon a dosvedčili, že sa rúhal Bohu, a ako prví hodili kamene. Po tom, čo Matej odovzdal svoju dušu do Božích rúk, Židia ho dali sťať, aby sa zapáčili Rimanom. Takto zomrel tento veľký apoštol a usídlil sa do večnej radosti svojho Pána. Bolo to približne v roku 63. Potom veriaci vzali jeho relikvie a s poctami ho pochovali. Časti jeho ostatkov si možno uctiť v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com