Svätý prorok Micheáš; Prenesenie úctyhodných ostatkov nášho prepodobného otca Teodóza, pečerského igumena; Svätý mučeník Maximilián Kolbe – 14. august
Prorok Micheáš
O živote proroka Micheáša vieme veľmi málo. Poznáme, že pochádzal z Morošetu a patril do Júdovho kmeňa. Patril medzi 12 menších prorokov. Bol súčasníkom proroka Izaiáša, Amosa a Ozeáša, ako aj judských kráľov Achaza a Ezechiáša. Micheáš pôsobil v Judsku od obdobia pred pádom Samárie v roku 722 pred Kristom a zažil spustošenie Judska v roku 701 pred Kristom. Prorokoval približne 41 rokov. Jeho reč bola konkrétna a často hrubá, mal záľubu v prekvapujúcich obrazoch a slovných hračkách.
Nepoznáme, ako a kedy ho Boh povolal. Micheáš bol presvedčený o svojom prorockom poslaní a preto na rozdiel od falošných prorokov veľmi presvedčivo ohlasuje nešťastie, do ktorého sa národ rúti. V jeho proroctvách sa striedajú hrozby s prísľubmi. Obviňoval hriechy svojho národa, zhŕňačov bohatstiev, nemilosrdných veriteľov, chtivých kňazov, krutých vládcov a zapredaných sudcov. Prorok vysvetľoval, že Boh chce pravý opak. Boh žiada „robiť, čo je správne, nežne milovať a pokorne kráčať so svojím Bohom.“ (Mich 6, 8).
Rovnako tvrdo usviedčal aj falošných prorokov, ktorí prorokovali za víno a opojné nápoje. Predpovedal pád severnej časti Izraela, teda Samárie. Predpovedal aj pád Jeruzalema, ktorý príde preto, „lebo jeho predstavení súdia za úplatok, kňazi učia za odmenu a jeho proroci prorokujú za peniaze. Preto bude kvôli vám Sion zoraný na pole a Jeruzalem sa zmení na hŕbu zrúcanín.“ (Mich 3, 11 – 12). Asi 150 rokov po tom, čo Micheáš vyslovil toto proroctvo, Babylončania ho naplnili, keď zničili Jeruzalem v roku 586 pred Kristom.
Micheáš popri ohlásených hrozbách prechovával nádej. Zo všetkých jeho proroctiev je najdôležitejšie proroctvo o Mesiášovi, najmä o mieste jeho narodenia. Betlehem označil za miesto narodenia Mesiáša: „Ale ty, Betlehem, Efrata, nijako nie si najmenší medzi poprednými mestami Júdu, z teba sa mi narodí ten, čo má vládnuť v Izraeli. On má svoj pôvod v pradávnych časoch, v dňoch veľmi ďalekých.“ (Mich 5, 1).
Nevie sa presne, či bol Micheáš zabitý Židmi alebo zomrel prirodzenou smrťou. Apokryfná kniha Životy prorokov uvádza, že zomrel mučeníckou smrťou zhodením z útesu. Je však známe, že bol pochovaný vo svojej dedine. Jeho relikvie sa totiž našli spolu s ostatkami proroka Habakuka za vlády cisára Teodózia Veľkého podľa tajomného zjavenia, ktoré dostal biskup Zevin z Eleutheropolisu. Túto udalosť nám dosvedčuje rímsky právnik a cirkevný historik z piateho storočia Sozomen v diele Cirkevné dejiny.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: Jeruzalemská Biblia
Zdroj: johnsanidopoulos.com