Svätý mučeník Myrón – 17. august
Mučeník Myrón
Meno dnešného svätca má grécky pôvod a znamená „voňavý olej“. Bol kňazom v nejakom meste v Achájsku. Pochádzal z bohatého a váženého rodu. Povahou bol láskavý a mierny, milujúci Boha a ľudí. Mal cnostný charakter, ale v čase potreby odhodil jemnosť, aby s odvahou bránil svoje duchovné deti, ktoré ho milovali a ctili.
V časoch cisára Décia, keď na samotný deň Kristovho narodenia slávil svätú liturgiu, vtrhli pohania do chrámu a vytiahli ho z bohoslužby. Miestodržiteľ Antipater prišiel do chrámu s vojakmi a zatkol veriacich, aby ich podrobil mučeniu. Svätý Myrón sa začal prihovárať za svoje stádo a rázne pokarhal Antipatra, obviňujúc ho z krutosti, za čo bol svätec vydaný na mučenie, zatiaľ čo chrám bol zrovnaný so zemou.
Svätca najprv udreli železnými tyčami a pálili ohňom. Potom ho vhodili do rozpálenej pece, ktorej oheň bol taký veľký, že jeho šľahajúce plamene bolo počuť na veľkú vzdialenosť. Svätec však vďaka Kristovej milosti zostal nažive, neutrpel žiadnu ujmu a stojac uprostred pece dobrorečil Bohu. V tom istom čase bolo v peci vidieť svätých anjelov, ktorí stáli uprostred ohňa okolo svätca a ochladzovali pec. Napriek tomu oheň spálil asi 150 mužov, ktorí stáli neďaleko. Miestodržiteľ potom trval na tom, aby sa mučeník klaňal modlám. Svätý Myrón to rozhodne odmietol, a tak Antipater nariadil, aby z mučeníka odrezali pásy kože od ramien až po nohy. Svätý Myrón na znak odporu vzal jeden z pásov svojej kože a hodil ho Antipatrovi do tváre.
Antipater sa rozzúril a prikázal, aby svätca udreli a driapali železnými pazúrmi po celom tele stiahnutom z kože a potom ho dali zjesť divej zveri. Zver sa ho však nedotkla. Keď sa svätec objavil nezranený, Antipater videl, že je porazený, a tak vo svojom slepom hneve spáchal samovraždu – pomiatol sa a v nepríčetnosti sa prebodol mečom. Tak bezbožník zahynul a svoju ohavnú dušu odovzdal démonom na večné muky. Následne odviedli svätého Myróna do mesta Kyzikos, kde ho na príkaz tamojšieho prokonzula sťali mečom a tak dostal nestarnúcu korunu mučeníctva. Bolo to v roku 250. Časť jeho relikvií sa nachádza na ostrove Cyprus.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru