Presvätá Bohorodička Spolutrpiteľka; Svätý veľkomučeník Nikita – 15. september
Presvätá Bohorodička Spolutrpiteľka
Gréckokatolíka cirkev má umiestnené slávenie dnešného sviatku krátko po Zoslaní Svätého Ducha. Pôvodne sa táto spomienka slávila v druhý piatok po Päťdesiatnici, ale keďže sa na tento deň presunul sviatok Božského srdca, sviatok Spolutrpiteľky bol preložený na sobotu.
Latinská cirkev naproti tomu oslavuje pamiatku presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky pod názvom Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska. Stanovuje ho na 15. septembra. Keďže žijeme na území, kde sa prelína vplyv byzantskej a latinskej cirkvi, gréckokatolícka cirkev na Slovensku prebrala slávenie tohto sviatku.
V biblickom zmysle je číslo sedem symbolickým číslom a znamená plnosť. Panna Mária mala teda vo svojom živote mnoho bolestí. Celý jej život je popretkávaný nečakanými, bolestnými udalosťami. No predsa tradícia hovorí o konkrétnych siedmich utrpeniach, ktoré presvätá Bohorodička vo svojom živote prežila. Sú to:
- proroctvo Simeona: „Tvoju dušu prenikne meč;“
- útek do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý chcel zabiť malého Ježiša;
- strata dvanásťročného Ježiša v chráme;
- stretnutie s Ježišom na krížovej ceste;
- ukrižovanie a smrť Ježiša;
- snímanie z kríža;
- pohreb Ježiša.
Presvätá Bohorodička i keď bola naplnená mnohými bolesťami, predsa ponúka všetkým kresťanom cestu, ako znášať všetku bolesť. Je ňou poslušnosť Kristovi a odovzdanosť do jeho vôle. Ježiš povedal: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“ Panna Mária podobne povedala v galilejskej Káne: „Urobte všetko, čo vám povie.“ A skutočne ona bola tou, ktorá nikdy neutekala od kríža, vždy zaprela samu seba, vždy odmietla myšlienky vzdoru a robila všetko, čo od nej Boh očakával. Takáto je cesta, ktorou prešla Panna Mária do večnej radosti. Pretože samo utrpenie neprináša spásu, ak je srdce naplnené odmietaním a vzdorom. Ale prináša zásluhy, ak sa prijíma po vzore presvätej Bohorodičky, pokornej a odovzdanej služobnice.
Po historickej stránke badať prvé stopy sviatku Sedembolestnej Panny Márie už v 15. storočí. Pre celú Cirkev bol ustanovený pápežom Benediktom XIII. v roku 1727. Aj na území dnešného Slovenska bolo zasvätených Sedembolestnej Panne Márii vyše 45 kostolov a kaplniek. V druhej polovici 16. storočia sa s jej uctievaním začalo v Šaštíne, kde sa nachádza národná bazilika minor. Pápež Pavol VI. v roku 1966 ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú Patrónku Slovenska.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: zoe.sk
Zdroj: krestanska-predajna.sk
Zdroj: zivotopisysvatych.sk
Zdroj: janovalehota.fara.sk