Svätí mučeníci Trofim, Sabbatios a Dorymedont – 19. september
Mučeníci Trofim, Sabbatios a Dorymedont
Mená dnešných svätcov majú grécky pôvod. Trofim znamená „živiteľ“ a Sabbatios „sobotný“, no význam mena Dorymedont je neznámy. V 3. storočí, v časoch cisára Próba, prišli do Antiochie ako cudzinci dvaja vážení a čestní kresťania, Trofim a Sabbatios. V tom čase Antiochiu spravoval Attik. Práve vtedy začali nečisté oslavy a obetovanie modle Apolóna v Dafné pri Antiochii. Attik sa obzvlášť snažil, aby sa všetci obyvatelia zúčastnili na týchto oslavách.
Keď svätci videli, že všetci tamojší obyvatelia uctievajú falošného boha Apolóna, veľmi sa v duši zarmútili a so vzdychajúcim srdcom volali k Bohu o záchranu mesta. Keď sa zistilo, že sa na oslavách cudzinci Trofim a Sabbatios nezúčastnili, oznámili to správcovi Attikovi. On začal najprv vypočúvať Trofima. Ten odvážne vyznal svoju vieru v Krista a zato ho vyzliekli a naťahovali mu ruky a nohy. Po následnej krutej bitke, keď bola celá zem červená od krvi, ho zavesili a rozdrásali mu boky.
Potom sa pred správcu postavil Sabbatios. Keď sa ho mučiteľ opýtal, kto je a akú má hodnosť, on odpovedal: „Moja hodnosť, dôstojnosť, domovina, sláva aj bohatstvo je Kristus, Syn Boží, vždy živý, ktorého prozreteľnosťou stojí a udržiava sa celý svet.“ Pretože odvážne vyznával Krista, bol udretý do tváre a jeho boky boli roztrhané železnými pazúrmi. Tým sa mu odhalili kosti a kĺby, takže bol zbavený všetkého mäsa a úplne bolo vidieť jeho žalúdok a vnútornosti. Keď ho sňali z kola, krátko na to odovzdal blahoslavený svojho ducha do Božích rúk a dostal korunu víťazov.
Po Sabbatiovom zosnutí pokračovalo mučenie Trofima. Poslali ho do Synnady, hlavného mesta Frýgie, k miestodržiteľovi, v topánkach poprepichovaných ostrými železnými klincami. Stojac pred ním odvážne vyznal svoju vieru v Krista. Preto mu natiahli ruky a nohy, a kruto ho bili volskými šľachami. A keď ho priviazali ku kolu, bez milosti ho driapali mnoho hodín. Potom mu na rany vyliali ocot a soľ. S úplne roztrhaným telom ho uvrhli do väzenia.
Vtedy k nemu do väzenia prišiel poslúžiť mu senátor Dorymedont, tajný kresťan. Keďže Dorymedont nebol prítomný pri obetovaní modlám, opýtali sa ho na dôvod a on odvážne vyznal svoju vieru v Krista. Za to ho poslali do väzenia. Na druhý deň mu prebodli boky železnými bodcami. Potom ho zavesili a nemilosrdne mu trhali boky a tvár. Následne mu vytrhli zuby aj s koreňmi a úplne kruto mu vytrhali vlasy z hlavy a brady. Takto ho položili nad oheň.
Znova bol postavený pred súd Trofim, no on prejavil ešte väčšiu odvahu ako predtým. Preto ho zavesili, horiacimi ihlicami mu vypichli oči a uvrhli do väzenia. Následne oboch, Trofima a Dorymedonta, dali ako potravu hladnej medvedici. Dorymedont naschvál dráždil medvedicu ťahajúc ju za uši, aby ho roztrhala, ale ona bola aj pri tom všetkom krotká. Potom ich dali ako potravu levovi, ktorého jeho strážca nabádal, aby svätcov roztrhal, no lev sa namiesto toho obrátil proti nemu a roztrhal ho. Pretože svätci zostali po takomto krutom mučení nezranení, boli im sťaté hlavy. Týmto spôsobom zavŕšili svoj mučenícky boj. Duše týchto svätých teraz kraľujú na nebesiach.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: zoe.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com