Svätý apoštol Kodrat z Magnézie – 21. september
Apoštol Kodrat
Jeden zo Sedemdesiatich apoštolov a zároveň učeník veľkých apoštolov. Zvestoval Evanjelium v Aténach a bol biskupom najprv v Aténach a potom v meste Magnézia. Bol veľmi učený v svetskej múdrosti, ale čo je vznešenejšie, bohatý na milosť Svätého Ducha; preto aj mnohých priviedol od modiel k pravej viere. Cirkevný historik Eusébius uvádza, že „vďaka jeho horlivosti sa aténski kresťania opäť zjednotili a ich viera ožila.“
Jeho životopisec o ňom hovorí: „Bol ako ranná hviezda medzi oblakmi.“ Čo tým myslel? To, že oblaky sú temné pohanstvo bez svetla zbožnosti a svätý apoštol Kodrat zažiaril pohanom skrze Božie slovo ako veľké svetlo. Ako kedysi hviezda bola sprievodcom mágov z východu, aby našli narodeného Krista, tak on ukazoval cestu ku Kristovi, ktorý ako veľké Svetlo rozptýlil temnotu, ktorá obklopovala ľudské duše. Osvetlil tmu, odstránil poškvrnené obety, zničil modly a modlitbou zbúral démonské chrámy. Múdrych Grékov, ktorí sa pýšili svojou múdrosťou uzemnil a zahanbil Božou milosťou a silou svojich slov.
Ale tma vždy nenávidí svetlo; tak aj pohania znenávideli svätého Kodrata. Vyhnali ho z jeho katedry a od jeho stáda. Zaútočil naňho rozzúrený dav, aby ho ukameňoval ako kedysi Židia sv. Štefana. Apoštol Kodrat pod Božou ochranou prežil, ale uvrhli ho do väzenia, kde mu vôbec nedávali chlieb až kým nevypustil svoju svätú dušu a nepresídlil sa do kráľovstva Krista, svojho Boha. Tak bezbožní modloslužobníci pripravili o prirodzený pokrm toho, ktorý ich duše nekŕmil porušiteľným pokrmom, ale pokrmom, ktorý vedie k večnému životu. Svätca vyhladovali, ale sami si pripravili trest večného hladu. Svätec trpel okolo roku 130. Je pochovaný v Magnézii. Jeho sväté ostatky sú bohatým prameňom, z ktorého prúdia uzdravenia z najrôznejších chorôb pre všetkých, ktorí k nemu s vierou pristupujú.
Podľa cirkevného historika Eusébia napísal svätý Kodrat obranu kresťanstva a odovzdal ju cisárovi Hadriánovi. Eusébius píše: „Kodrat adresoval Hadriánovi reč, ktorá obsahovala obhajobu nášho náboženstva, pretože istí bezbožníci sa pokúšali kresťanov znepokojovať. Toto dielo sa dodnes nachádza v rukách mnohých bratov, ako aj u nás, a poskytuje jasné dôkazy o rozume tohto muža.“ Táto obrana tak zaúčinkovala na pohanského cisára, že nariadil, aby kresťanov neprenasledovali bez konkrétnych previnení. Tento dokument je dnes stratený a zachoval sa z neho len jeden citát.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru