Svätý hieromučeník Dionýz Areopagita; Prepodobná Terézia z Lisieux – 3. október
Aténsky biskup Dionýz
Dionýz sa ráta medzi 70-tich menších apoštolov. Tento muž pochádzal z významnej pohanskej rodiny v Aténach. Ukončil školu filozofie v Aténach a odišiel do Egypta, aby pokračoval v štúdiách. Vtedy, keď na kríži zomrel Ježiš Kristus, aj v Egypte sa slnko zatmelo a nastala trojhodinová tma. Vidiac toto znamenie Dionýz zvolal: „Buď Boh Stvoriteľ sveta trpí, alebo tento svet končí.“
Vrátiac sa do Atén, oženil sa s Damarou a mal s ňou synov. Bol členom Areopagu, teda najvyššieho súdu u Grékov, preto mu aj zostalo pomenovanie Areopagita. Keď apoštol Pavol zvestoval Evanjelium v Aténach, predniesol ohnivú reč práve na areopágu, o čom nám svedčí aj novozákonná kniha Skutky apoštolov (Sk 17). Mnohí ho počúvali, medzi nimi i Dionýz. Keď však Pavol začal rozprávať o vzkriesení, takmer všetci poslucháči mávli rukou a vysmiali ho. Dionýz bol jeden z mála poslucháčov, ktorí sa Pavlovi nevysmiali, ale prejavili záujem o nové náboženstvo. Nechal sa poučiť a prijal krst on, i celý jeho dom.
Podľa Euzébia z Cézarey bol Dionýz prvým biskupom Atén. Pavol ho vysvätil, pretože kvôli láske ku Kristovi zanechal ženu, deti aj svoje postavenie. Dosť dlho putoval s Pavlom a spoznal aj všetkých ostatných Kristových apoštolov. Do Jeruzalema išiel hlavne preto, aby uvidel Presvätú Bohorodičku a toto stretnutie s ňou opísal v jednom svojom diele. Spolu s ostatnými apoštolmi bol aj na pohrebe prečistej Panny Márie.
Keď jeho učiteľ, sv. Pavol, mučenícky trpel, aj Dionýz si zaželal takúto smrť. Tak odišiel do Ríma a všade šíril posolstvo viery. Tam sa stretol so svätým Klementom, rímskym biskupom, ktorý ho vyzval, aby spolu s dvoma svojimi žiakmi, Rustikom a Eleutériom, odišiel do Gálie, dnes známej ako Francúzsko. Keď aj tam rozšíril slovo viery, odišiel do Paríža, kde založil miestnu cirkev. Veľa pretrpel, ale mnoho toho aj uskutočnil, lebo jeho námahou sa mnohí pohania obrátili na Kristovu vieru.
Keď mal 90 rokov, chytili ho a mučili spolu s Rustikom a Eleuteriom, až ich nakoniec všetkých troch sťali mečom za mestom Paríž. Odseknutá hlava sv. Dionýza sa odkotúľala do veľkej vzdialenosti a spadla pred kresťanku menom Katula, ktorá ju spolu s telom úctivo pochovala. Neskôr kresťania nad tým miestom postavili chrám. Trpel v časoch cisára Dometiana v roku 96. Napísal významné diela, ako napríklad: O Božích menách, O nebeskej a cirkevnej hierarchii, O mystickom Bohosloví (Teológii) a O Presvätej Bohorodičke.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: zoe.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com