Svätý a slávny apoštol Tomáš – 6. október
Apoštol Tomáš
Jeho meno má hebrejský pôvod a znamená „dvojča“. Bol jedným z dvanástich veľkých apoštolov. Po tom, čo Pán vstal z mŕtvych bol Tomáš zmietaný pochybnosťami. Preto sa zmŕtvychvstalý Ježiš znova zjavil učeníkom, aby presvedčil Tomáša a povedal mu: „,Vystri svoju ruku a vlož ju do môjho boku a nebuď neveriaci, ale veriaci.‘ A Tomáš zvolal: ,Pán môj a Boh môj.‘“
Po Zostúpení Svätého Ducha, keď apoštoli žrebovali, kto kam pôjde zvestovať evanjelium, na Tomáša padol žreb, aby šiel do Indie. Trochu z toho zosmutnel, že musí ísť do takej ďalekej krajiny, ale Pán sa mu zjavil a posilnil ho. V Indii sv. Tomáš obrátil na vieru mnohých, bohatých aj chudobných, založil tam Cirkev a ustanovil duchovných a biskupov. Skutočne veľké ovocie priniesla jeho poslušnosť Božej vôli.
Na jeho kázanie sa obrátili k pravej viere aj istí dvaja snúbenci, Dionýz a Pelágia. Rozhodli sa nezosobášiť a oddať svoje životy askéze. Pelágia zavŕšila život ako mučenica za vieru a Dionýz bol ustanovený za biskupa. Inokedy sa stalo, že obrátil na vieru dve sestry, Tertianu a Migdoniu, ktoré boli manželkami dvoch indických kniežat. Kvôli viere boli obe tieto sestry mučené svojimi manželmi, s ktorými po krste už nechceli žiť, a tak boli prepustené. Až do smrti potom žili zbožným životom. V Indii sa Tomášovi podarilo priviesť ku kresťanstvu aj kráľa Gundaphara.
Pred svojou smrťou bol Tomáš, ako aj ostatní apoštoli, zázračne prenesený do Jeruzalema na pohreb presvätej Bohorodičky. Prišiel však neskoro, čo ho veľmi zarmútilo. Preto si želal otvoriť jej hrob, ale po otvorení hrobu tam telo nenašli, pretože Pán zobral svoju Matku do nebeských príbytkov. A tak svätý Tomáš najprv svojou nevierou potvrdil vieru vo vzkriesenie Pánovo a teraz svojím omeškaním odkryl zázračné nanebovzatie Matky Božej.
Apoštol ukončil svoj život mučeníckou smrťou v Indii. Keď knieža Muzdij, ktorý bol Tertianin manžel, odsúdil apoštola na smrť, poslal k nemu piatich vojakov, ktorí ho prebodli piatimi kopijami. A takto svätý apoštol Tomáš oddal svoju dušu do rúk Krista. Veľkú časť jeho relikvií preniesli v 3. storočí do Edessy. Odtiaľ preniesli v roku 1258 jeho relikvie na grécky ostrov Chios a z Chiosu do talianskeho prístavného mesta Ortona, kde sa uctievajú až dodnes. Podľa svätého apoštola Tomáša je pomenované aj apokryfné Tomášovo evanjelium, ktoré však nie je súčasťou Svätého písma.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: zoe.sk