Naša prepodobná matka Mária Egyptská – 1. apríl
Prepodobná Mária Egyptská
Životopis tejto veľkej svätej napísal sv. Sofronios, jeruzalemský patriarcha. Nejaký jeromonach menom Zosima sa raz počas Veľkého pôstu vzdialil do púšte za Jordánom, vzdialenej 20 dní pešou chôdzou.
Odrazu zazrel nejakú ľudskú bytosť – vychudnuté, nahé telo, s vlasmi bielymi ako sneh, ktoré začalo utekať pred Zosimovým pohľadom. Starec dlho bežal, až sa tá bytosť schovala v nejakom potoku a zakričala: „Abba Zosima, odpusť mi kvôli Pánovi, nemôžem sa k tebe obrátiť, lebo som nahá žena!“ Zosima jej teda hodil svoj vrchný odev, ona sa zahalila a ukázala sa mu. Starec sa však preľakol, keď počul svoje meno z úst tejto neznámej ženy. Po dlhom naliehaní mu žena vyrozprávala svoj život.
Narodila sa v Egypte a keď mala 12 rokov, utiekla svojim rodičom do Alexandrie, mesta každej hriešnej rozkoše. Tam viedla nehanebný život neviestky. Dokonca tak konala nie preto, že si hľadala zárobok a zisk, ale preto, aby uspokojila nepekné žiadostivosti tela a nevinných ľudí priviedla do hriechu nečistoty. Takto strávila celých 17 rokov. Jedného dňa si všimla dav, ako nastupoval na loď. Boli na nej pútnici, ktorí si chceli uctiť svätý kríž v Jeruzaleme. Ona nastúpila na loď, pretože v tom videla ďalšiu príležitosť k hriechu.
Keď dorazili do Svätého mesta, chcela aj ona s ostatnými vojsť do chrámu a pokloniť sa Čestnému krížu, avšak nejaká neviditeľná sila ju zdržiavala a nedovoľovala jej vojsť. S veľkým strachom sa pozrela na ikonu presvätej Bohorodičky v predsieni a modlila sa k nej, aby jej dovolila vojsť a pobozkať Čestný kríž. Vyznala svoju hriešnosť a nečistotu a sľúbila, že potom pôjde tam, kde ju Svätá Prečistá nasmeruje. Potom jej bolo dovolené vojsť do chrámu.
Keď pobozkala Kríž, znova vošla do predsiene pred ikonu a poďakovala sa Bohorodičke, ale vtom začula hlas: „Keď prejdeš Jordán, nájdeš pokoj!“ Hneď si kúpila tri chleby a pobrala sa za Jordán, kde dorazila ešte v ten večer. Na druhý deň prijala Eucharistiu v monastieri sv. Jána a prešla rieku. V púšti prežila celých 48 rokov v obrovských mukách, v strachu, v boji s vášnivými myšlienkami, ktoré sa jej vynárali z minulosti ako divé zvieratá. Živila sa rastlinami. Toto je jej príbeh.
Potom, keď stála pri modlitbe, starec Zosima ju uvidel ako stojí pozdvihnutá vo vzduchu. Poprosila ho, aby jej nasledujúci rok priniesol Prijímanie na breh Jordánu a ona tam príde. Nasledujúci rok Zosima prišiel s Prijímaním večer na breh Jordánu, ale nevedel, ako ho svätica prebrodí. Vtom, v mesačnom svite uvidel ako podišla k rieke, prežehnala ju a prešla po vode akoby po suchu. Keď prijala Telo a Krv, poprosila ho, aby nasledujúci rok prišiel k tomu istému potoku, kde sa prvýkrát stretli. Zosima prišiel a našiel na tom mieste jej mŕtve telo a nad hlavou bolo v piesku napísané: „Pochovaj, abba Zosima, na tomto mieste telo úbohej Márie, odovzdaj prach prachu. Zosnula som 1. apríla, v samotnú noc spásonosného Kristovho utrpenia, po prijatí Eucharistie.“ Takto teda vie Pán presláviť kajúcne hriešnice. Svätá Mária Egyptská sa spomína ešte aj v piatu nedeľu Veľkého pôstu ako vzor pokánia. Zosnula okolo roku 530.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com